Rangka muda
Friday, 30 November 2012
Thursday, 29 November 2012
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Tanpa Program LINUS - Numerasi)
Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik Tahun Satu Damai
Tema / Tajuk : Nombor Bulat Hingga 100
Masa : 60 minit
Standard Pembelajaran : 1.1 (i) (a), (i)(b), (i)(c)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Menyatakan kuantiti secara
a. Kumpulan yang mempunyai banyak dan sedikit objek.
b. Membandingkan dua kumpulan secara padanan.
c. Pola berlainan dengan menggunakan dua kumpulan objek.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
· Membezakan dua kumpulan objek banyak atau sedikit.
o Di luar bilik darjah
o Objek yang disediakan
o Kad gambar.
· Membuat padanan objek yang berbeza dari segi bentuk, warna dan saiz.
· Membina kumpulan objek dengan susunan objek yang pelbagai.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
· Kreativiti (pelbagai pola) pemerhatian, membanding, membeza dan memadan.
· Alam sekitar (pokok bunga).
Bahan Bantu Belajar:
Alat pembilang (Sida, guli, kerusi), tumbuhan dan objek sekeliling sekolah. Lembaran kerja.
Penilaian pengajaran dan pembelajaran:
Penilaian melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.
Refleksi:
5 daripada 36 murid yang belum mencapai objektif pembelajaran akan dibimbing dalam kelas akan datang.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(Berserta Program LINUS - Numerasi)
Mata Pelajaran dan Kelas : Matematik
Tema / Tajuk : Tambah
Masa : 60 minit
Standard Pembelajaran : 2.1 (i), (ii) dan (iii)
Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
a. Menyatakan pasangan nombor bagi kumpulan objek yang diberi.
b. Menyebut nombor bagi jumlah objek pasangan kumpulan yang diberi
c. Membina kombinasi dua nombor bagi jumlah objek yang diberi.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:
Murid Perdana
· Perbincangan mengenai:
o Dua kumpulan objek
o Bilangan dua kumpulan objek yang disatukan
o Kad gambar yang menunjukkan dua kumpulan objek.
· Murid membina dua kumpulan objek dan menyebutkan jumlahnya.
· Murid bina kombinasi dua nombor berdasarkan satu kumpulan objek.
Murid LINUS (Numerasi)
· Soaljawab mengenai nilai lebih satu daripada suatu nombor
o Seorang murid masukkan sebiji bola ke dalam bakul.
o Soaljawab mengenai bilangan bola yang ada dalam bakul
o Masukkan lagi sebiji bola ke dalam bakul.
(aktiviti berterusan untuk bilangan yang lain pula)
· Bimbing murid menyebut lebih satu adalah nombor yang berikutnya.
· Tunjuk dan sebut nombor lebih satu adalah nombor berikut berdasarkan garis nombor.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):
· Kreativiti (membina kumpulan objek, kombinasi dua nombor bagi satu kumpulan objek)
· Perbendaharaan kata merujuk situasi tambah.
Bahan Bantu Belajar:
Alat pembilang (Cip plastik, pensel, blok asas), kad gambar. Kad garis nombor.
Penilaian pengajaran dan pembelajaran :
Penilaian melalui pemerhatian semasa P&P dan perbincangan.
Refleksi:
90% murid mencapai objektif pembelajaran. Murid yang belum menguasai dibimbing melalui aktiviti pengukuhan.
Rancangan Pengajaran Harian
Hari :
21 March 2012 (Selasa
Kelas :
6 Berjaya
Masa : 8.00 – 9.00 am (60 minit)
Bilangan
Murid : 30
Mata
Pelajaran : Sains Darjah 6
Tajuk :
Mesin Ringkas
Subtajuk : Tuas
Pengetahuan
Sedia Ada Murid :
©
Murid telah mengetahui maksud mesin ringkas.
©
Murid telah mengetahui mesin ringkas kegunaan
mesin ringkas.
©
Murid
telah mengetahui mesin ringkas roda dan gandar
Bahan
Bantu Mengajar :
©
Gambar, beberapa alatan yang menggunakan
system tuas seperti gunting dan pembuka tin.
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN :
©
Memahami mesin ringkas
HASIL
PEMBELAJARAN (HP)
Murid dapat mengenal pasti
kegunaan mesin ringkas.
1.
Murid
dapat menyatakan tuas adalah sejenis mesin ringkas.
2.
Murid
dapat membezakan kelas tuas yang digunakan.
3.
Murid dapat mengenal pasti alatan yang
menggunakan tuas kelas I.
4.
Murid
dapat mengenal pasti alatan yang menggunakan tuas kelas II. Murid dapat mengenal pasti alatan yang
menggunakan tuas kelas III.
ISTILAH
PENTING
©
Mesin ringkas, tuas, daya, beban,
fulkrum
KEMAHIRAN
PROSES SAINS
©
Memerhati :
Murid memerhatikan gambar di lampiran A dan alatan yang diberikan
seperti dalam lampiran B.
©
Menghubungkaitkan idea : Murid menghubung
kaitkan aktiviti yang dilakukan dengan maksud tuas.
SIKAP
SAINTIFIK DAN NILAI MURNI
© Berminat
dan sifat ingin tahu
Langkah
|
Isi Kandungan
|
Huraian Aktiviti
|
Kemahiran proses Sains dan
Kemahiran Berfikir
|
Set Induksi
|
Pengenalan kepada tuas
|
è Guru menunjukkan gunting dan bertanya kepada murid mengenai
kegunaan gunting.
è Murid menjelaskan kegunaan gunting.
è Guru mengaitkan alatan gunting dengan alatan yang menggunakan sistem mesin ringkas-
tuas
|
|
Langkah 1
|
Tuas sejenis mesin ringkas
|
è Guru meminta murid mengeluarkan pembaris kayu dan
pemadam untuk menjalankan aktiviti.
è Guru menerangkan langkah-langkah untuk melakukan
aktiviti itu (Rujuk Lampiran A).
è Guru meminta murid merujuk LEMBARAN 1 dan
melengkapkannya selepas aktiviti dijalankan.
è Guru membincangkan jawapan
è bersama murid.
è Murid dapat mendefinisikan maksud tuas. Murid menyatakan
bahawa sistem tuas adalah salah satu jenis mesin ringkas. (Guru perlu
membimbing murid dengan bertanya soalan supaya murid dapat mengaitkan
aktiviti dengan pernyataan di atas).
|
Memerhati
Menghubungkaitkan
idea
|
Langkah 2
|
Membezakan Jenis Tuas
kumpulan.
|
è Guru membahagikan murid kepada 5 Memerhati2.
Guru menyediakan 5 set aktiviti yang diletakkan pada 3 stesen yang
berbeza.
è Guru meminta setiap kumpulan pergi ke stesen
masing-masing untuk melakukan aktiviti
(Rujuk Lampiran B).
è Guru meminta murid membawa LEMBARAN 2 semasa bergerak
ke setiap stesen dan melengkapkan nya.
è membincangkan jawapan bersama murid.
è Murid dapat menjelaskan
cara sistem tuas digunakan
di dalam mesin ringkas.
|
Menghubungkaitkan idea
|
Langkah 3
|
Tuas kelas I, II dan III
|
è Guru menunjukkan beberapa gambar mesin ringkas yang
menggunakan sistem tuas.
è Guru meminta murid menyenaraikan alatan yang
menggunakan sistem tuas dalam kehidupan seharian.
è Guru meminta murid merujuk LEMBARAN 3a, 3b dan 3c
serta melengkapkan nya.
è Guru membincangkan jawapan bersama-sama murid.
|
Memerhati
Menghubungkaitkan
idea
|
Langkah 4
|
Penilaian
|
è Guru memberi soalan kepada setiap kumpulan untuk perbincangan.
è Guru membincangkan jawapan bersama-sama murid
|
|
Langkah 5
|
Penutup
|
è Guru merumuskan topik yang
è dipelajari dengan memberikan peta
è minda untuk dilengkapi oleh murid
|
|
Subscribe to:
Posts (Atom)