Thursday, 29 November 2012

Rancangan Pengajaran Harian



Hari                                        :  21 March 2012 (Selasa
Kelas                                     :  6 Berjaya
Masa                                      :  8.00 – 9.00 am (60 minit)
Bilangan Murid                   :  30
Mata Pelajaran                    :  Sains Darjah 6
Tajuk                                      :  Mesin Ringkas
Subtajuk                               :  Tuas
Pengetahuan Sedia Ada Murid   :
©      Murid telah mengetahui maksud mesin ringkas.
©      Murid telah mengetahui mesin ringkas kegunaan mesin ringkas.
©       Murid telah mengetahui mesin ringkas roda dan gandar
Bahan Bantu Mengajar     :
©      Gambar, beberapa alatan yang menggunakan system tuas seperti gunting dan pembuka tin.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN :
©      Memahami mesin ringkas
HASIL PEMBELAJARAN (HP)
Murid dapat mengenal pasti kegunaan mesin ringkas.
1.    Murid dapat menyatakan tuas adalah sejenis mesin ringkas.
2.    Murid dapat membezakan kelas tuas yang digunakan.
3.     Murid dapat mengenal pasti alatan yang menggunakan tuas kelas I.
4.    Murid dapat mengenal pasti alatan yang menggunakan tuas kelas II.  Murid dapat mengenal pasti alatan yang menggunakan tuas kelas III.    
ISTILAH PENTING
©      Mesin ringkas, tuas, daya, beban, fulkrum  
KEMAHIRAN PROSES SAINS
©      Memerhati :  Murid memerhatikan gambar di lampiran A dan alatan yang diberikan seperti dalam lampiran B.
©      Menghubungkaitkan idea : Murid menghubung kaitkan aktiviti yang dilakukan dengan maksud tuas.
SIKAP SAINTIFIK DAN NILAI MURNI
©      Berminat dan sifat ingin tahu













Langkah
Isi Kandungan
Huraian Aktiviti
Kemahiran proses Sains dan
Kemahiran Berfikir
Set Induksi

Pengenalan kepada tuas
è Guru menunjukkan gunting dan bertanya kepada murid mengenai kegunaan gunting. 
è Murid menjelaskan kegunaan gunting.
è Guru mengaitkan alatan gunting  dengan alatan yang menggunakan sistem mesin ringkas- tuas

Langkah 1
Tuas sejenis mesin ringkas
è Guru meminta murid mengeluarkan pembaris kayu dan pemadam untuk menjalankan aktiviti.
è Guru menerangkan langkah-langkah untuk melakukan aktiviti itu   (Rujuk Lampiran A).
è Guru meminta murid merujuk LEMBARAN 1 dan melengkapkannya selepas aktiviti dijalankan.
è Guru membincangkan jawapan
è bersama murid.
è Murid dapat mendefinisikan maksud tuas. Murid menyatakan bahawa sistem tuas adalah salah satu jenis mesin ringkas. (Guru perlu membimbing murid dengan bertanya soalan supaya murid dapat mengaitkan aktiviti dengan pernyataan di atas).
Memerhati
Menghubungkaitkan idea
Langkah 2
Membezakan Jenis Tuas
kumpulan.
è Guru membahagikan murid kepada 5  Memerhati2.  Guru menyediakan 5 set aktiviti yang diletakkan pada 3 stesen yang berbeza.
è Guru meminta setiap kumpulan pergi ke stesen masing-masing untuk melakukan aktiviti
(Rujuk Lampiran B).
è Guru meminta murid membawa LEMBARAN 2 semasa bergerak ke setiap stesen dan melengkapkan nya.
è membincangkan jawapan bersama murid. 
è Murid  dapat  menjelaskan  cara  sistem tuas  digunakan  di  dalam  mesin ringkas. 
Menghubungkaitkan idea
Langkah 3
Tuas kelas I, II dan III
è Guru menunjukkan beberapa gambar mesin ringkas yang menggunakan sistem tuas.
è Guru meminta murid menyenaraikan alatan yang menggunakan sistem tuas dalam kehidupan seharian.
è Guru meminta murid merujuk LEMBARAN 3a, 3b dan 3c serta  melengkapkan nya.
è Guru membincangkan jawapan bersama-sama murid. 
Memerhati
Menghubungkaitkan idea
Langkah 4
Penilaian
è Guru memberi soalan kepada setiap  kumpulan untuk perbincangan.
è Guru membincangkan jawapan bersama-sama murid

Langkah 5 
Penutup
è Guru merumuskan topik yang
è dipelajari dengan memberikan peta
è minda untuk dilengkapi oleh murid



 

No comments:

Post a Comment